BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ XI.-XII. MUŞ KAFİLELERİ SAYIN VALİMİZ YAVUZ SELİM KÖŞGER'İN ÖNDERLİĞİNDE AYDIN İLİMİZDE AĞIRLANDI.
 
Biz Anadoluyuz Projesi ile 09-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında  11. ve 12. kafileler 94 öğrenci ve 8 proje görevlisi Aydın Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Vekili Hakan BACALIKAYA ve proje görevlileri tarafından İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda büyük coşkuyla çiçekler ile karşılandı. Kuşadası Öğretmenevine  konaklamaları için getirilen öğrencilerimiz akşam yemeklerini yediler.
Proje etkinliğimiz, Yenipazar Yörük Ali Efe Müzesi'ni ziyaretle başladı.  Kurtuluş Savaşında Aydın yöresinde kahramanca savaşmış, düşman ilerlemesini başarıyla durdurmuş kahramanımız Yörük Ali Efe'yi mezarı başında öğrencilerimizle beraber dualarla yad ettik. Müze Müdürü Kahramanımız hakkında bilgi aktarımı yaparken gurur ve hüznü birarada yaşadık. Muşlu öğrencilerimiz ve katılımcılarımız Aydın kent meydanı ve Bey Cami ziyaretlerinden sonra Çamlık Lokomotif Müzesinde bulunan tarihi trenleri gezip merakla incelediler. 1891-1951 yılları arasında üretilen kapısı açık olarak sergilenen lokomotiflere  girerek aksamlarını ve düzeneklerini inceleme fırsatı buldular. Müzede sergilenen yolcu vagonlarından birisinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılan 1926 yılına ait vagonlardan biri olduğu Müze yetkililerince öğrencilere anlatıldı.
 
3.gün gezimiz Didim Kaymakamı Sayın Mehmet TÜRKÖZ'ün teşrifleriyle Didim İlçemizdeki Didim Milet Müzesi ve Apollon Tapınağının arkeolog eşliğide gezilmesiyle başladı. Daha sonra Didim Koyları tekne turuyla gezildi. Öğrencilerimizin ilgisi görülmeye değerdi.
 
4. gün gezimiz, öğrencilerimizin Zeytinyağı Tarihi Müzesi ve Değirmen'e götürülmesiyle başladı. Zeytinyağı Müzesini ilgiyle inceleyen öğrenciler, müzede, zeytinyağının üretim aşamasından soframıza gelene kadar hangi yollardan geçtiğinin öyküsüne tanıklık ettiler. Kuşadası İlçesi Dilek Yarımadasını Milli Park Koyundan tekne turuna katılarak gezdiler. Aydın’ın Söke ilçesi Doğanbey Köyü’nde yer alan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi ve Tabiat Tanıtım Merkezindeki Büyük Menderes Deltası’nda yaşamış ve yaşayan hayvan türlerinin örnekleri öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Bu alanda yaşayan hayvan türleri hakkında müze yetkilileri tarafından öğrencilerimize sunum yapıldı.
 
Muş İlinden gelen öğrencilerimiz  Aydın Valimiz Sayın Yavuz Selim KÖŞGER ve Saygıdeğer Eşleri Sayın Fatma KÖŞGER Hanımefendiyle gün sonunda biraraya geldiler. Muşlu öğrencilerimize hitaben yapmış oldukları konuşmada: “Sizlerle tanıştığımıza memnun olduk, ülkemiz fırsatlar ülkesi çok çalıştığınızda, yaptığınız işi en iyi şekilde yaptığınızda başaramayacağınız hiçbir hedef yoktur. Ülkemizin en büyük zenginliği insanımızın karakterli, şahsiyetli, eğitimli ve donanımlı olmasıdır. Kendisini, ailesini, vatanını ve bayrağını seven ve kendisini çağın bilgisiyle yoğuran kişiler en iyiyi başaracaktır. Birbirimizi sevmeli, güvenmeli ve dayanışmayı en iyi şekilde yapmalıyız. BU gezimizden elde edeceğiniz en önemli şeyler ilk kez denizi görmek, ilk kez uçağa binmek dışında farklı bir coğrafyayı tanımış oldunuz. Ülkemizin çeşitli kültür yapısının tarihinin büyüklüğüne tanıklık ettiniz ve Aydın'nın tarihini tanıdınız. Birbirinizi sever, kendinize güvenir ve birliğimizi bozmazsanız gözbebeği olan ülkemiz daha iyi yerlere gelecektir. Dünyanın en güzel dini İslam ve en güzel memleketi Türkiye'dir. Sizlerin de içinden çıkacak dehalar olacaktır. Sizlere güvenimiz tamdır ülkemizin istikbali sizlersiniz ve ülkemizi çok daha iyi noktaya taşıyacağınıza eminiz. Hepinizi tek tek kucaklayıp gözlerinizden öpüyoruz. Hepinizi kendi çocuğumuz gibi seviyoruz. Muş'a döndüğünüzde büyüklerinize, ailenize, öğretmenlerinize ve arkadaşım olan Muş Valinize selamlarımı iletin." dedi. Konuşmanın ardından öğrencilerle yakından ilgilenerek sohbet eden Sayın Valimiz Yavuz Selim KÖŞGER ve  Hanımefendi Sayın Fatma KÖŞGER öğrenciler ile fotoğraf çektirdiler.
 
15 Mayıs 2018 Salı günü  Aydın Proje ekibi olarak Muş Kafilemizi İzmir Adnan Menderes Havaalanından  yolcu ettik. Öğrencilerimiz Aydın’dan ayrılmanın hüznünü yaşarken, hafızalarında güzel anılar biriktirmenin mutluluğu vardı.