BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ İLE V. MUŞ İLİ KAFİLESİ AYDINDA COŞKUYLA KARŞILANDI.
 
 
İçişleri Bakanlığımızca hayata geçirilen ve Valiliğimiz İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Biz Anadolu’yuz Projesi” ile iller arasında öğrencilerin farklı kültürleri gezerek kardeşlik ruhunun pekiştirilmesi, ülkemiz huzuruna katkı sağlanması ve Aydın İlimizin tarihi kültürel yerlerinin tanıtılmasına devam ediliyor.

5-8 Nisan 2018 tarihinde 5. Muş Öğrenci Kafilesi İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda büyük coşkuyla ve çiçekler ile karşılandı. Kuşadası Ephesia Hotele konaklamaları için getirilen öğrencilerimiz deniz manzarası eşliğinde akşam yemeklerini yediler.
 
Gezi programı süresince, Zeytinyağı Tarihi Müzesi ve Değirmen’e götürülmesiyle başladı. Kuşadası Güzelçamlı’dan açılan iki tekne ile Milli parkın koylarını gezdiler. İlk kez deniz gören ve tekne turuna çıkan öğrencilerin, mutlulukları gözlerinden okunuyordu.
 
Öğrencilerin en çok ilgisini çeken ise, Aydın’ın Söke ilçesi Doğanbey Köyü’nde yer alan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ziyaretçi ve tabiat tanıtım merkezindeki Büyük Menderes Deltası’nda yaşamış ve yaşayan hayvan türlerinin örnekleri öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Bu alanda yaşayan hayvan türleri hakkında müze yetkililerince öğrencilerimize sunum yapıldı.

Programın üçüncü gününde, Aydın Sultanhisar'da tarih kokan yer Nysa Antik Kenti hakkında  öğrencilere bilgi aktarımında bulunuldu. Öğrenciler antik kentin tarihini ilgiyle dinlediler. Muşlu öğrencilerimiz ve katılımcılarımız Aydın kent meydanı ve Bey Cami ziyaretlerinden sonra Çamlık Lokomotif Müzesinde bulunan tarihi trenleri merakla incelediler. 1891-1951 yılları arasında üretilen kapısı açık olarak sergilenen lokomotiflere  girerek aksamlarını ve düzeneklerini inceleme fırsatı buldular.
     
08 Nisan 2018 Pazar günü Aydın Proje ekibi olarak Muş Kafilemizi İzmir Adnan Menderes Havaalanından  yolcu ettik. Öğrencilerimiz Aydın’dan ayrılmanın hüznünü yaşarken, hafızalarında güzel anılar biriktirmenin mutluluğu vardı.