VI. MUŞ KAFİLESİ ÖĞRENCİLERİ KUŞADASI’NDA
 
Biz Anadoluyuz Projesi ile 27-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Muş İli Bulanık İlçesinden gelen 98 öğrenci ve 4 proje görevlisinden oluşan 6. kafile, Aydın Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Hakan BACALIKAYA ve proje görevlileri tarafından İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda büyük coşkuyla çiçekler ile karşılandı. 3 otobüsle Kuşadası Ephesia Hotele konaklamaları için getirilen öğrencilerimiz deniz manzarası eşliğinde akşam yemeklerini yediler.
Proje etkinliğimiz, öğrencilerin Zeytinyağı Tarihi Müzesi ve Değirmen'e götürülmesiyle başladı. Zeytinyağı Müzesini ilgiyle inceleyen öğrenciler, müzede, zeytinyağının üretim aşamasından soframıza gelene kadar hangi yollardan geçtiğinin öyküsüne tanıklık ettiler. Aydın Valimiz Sayın Yavuz Selim KÖŞGER ve Hanımefendi Sayın Fatma KÖŞGER Tarihi Zeytinyağı Müzesinde Muş İlinden gelen öğrencilerimiz ile biraraya geldiler.
Aydın Valimiz Sayın Yavuz Selim KÖŞGER ve Saygıdeğer Eşleri Sayın Fatma KÖŞGER Hanımefendi Muşlu öğrencilerimize hitaben konuşma yaptı; “Sizlerle tanıştığımıza memnun olduk, Ülkemiz fırsatlar ülkesi çok çalıştığınızda, yaptığınız işi en iyi şekilde yaptığınızda ulaşamayacağınız hiçbir hedef yoktur. Hepiniz birer doktor, hakim, savcı, vali olabilirsiniz ya da yaptığınız işi şevkle en iyi şekilde yaparsanız zengin bir iş adamı dahi olabilirsiniz. Sizlerin Ülkemiz için en iyi görevlerde olduğunuzu görmeyi isteriz. Buradan döndüğünüzde Muş’taki ailelerinize ve akrabalarınıza bizlerden selamlar götürmenizi istiyoruz” dedi Konuşmanın ardından öğrencilerle yakından ilgilenerek sohbet eden Sayın Valimiz Yavuz Selim KÖŞGER ve  Hanımefendi Sayın Fatma KÖŞGER öğrenciler ile fotoğraf çektirdiler.
Öğrenciler, Kuşadası İlçesi Dilek Yarımadası Milli Park Koyunda tekne turuna katılarak gezdiler. Hayatlarında ilk kez deniz gören öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu.
Aydın’ın Söke ilçesi Doğanbey Köyü’nde yer alan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi ve Tabiat Tanıtım Merkezindeki Büyük Menderes Deltası’nda yaşamış ve yaşayan hayvan türlerinin örnekleri öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Bu alanda yaşayan hayvan türleri hakkında müze yetkilileri tarafından öğrencilerimize sunum yapıldı.
Muşlu öğrencilerimiz ve katılımcılarımız Aydın kent meydanı ve Bey Cami ziyaretlerinden sonra Çamlık Lokomotif Müzesinde bulunan tarihi trenleri merakla incelediler. 1891-1951 yılları arasında üretilen kapısı açık olarak sergilenen lokomotiflere  girerek aksamlarını ve düzeneklerini inceleme fırsatı buldular. Müzede sergilenen yolcu vagonlarından birisinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılan vagonlardan olduğu ve  1926 yılında, Almanya’da Atatürk için sıradan vagonlardan farklı olarak üretildiği Müze yetkililerince öğrencilere anlatıldı
30 Nisan 2018 Pazartesi günü  Aydın Proje ekibi olarak Muş Kafilemizi İzmir Adnan Menderes Havaalanından  yolcu ettik. Öğrencilerimiz Aydın’dan ayrılmanın hüznünü yaşarken, hafızalarında güzel anılar biriktirmenin mutluluğu vardı.