"BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ" KAPSAMINDA VII-VIII-IX-X. MUŞ KAFİLELERİNİ AYDIN İLİMİZDE AĞIRLAMANIN GURURUNU YAŞADIK....
 
İçişleri Bakanlığımızca hayata geçirilen ve Valiliğimiz İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Biz Anadolu’yuz Projesi” ile iller arasında öğrencilerin farklı kültürleri gezerek kardeşlik ruhunun pekiştirilmesi, ülkemiz huzuruna katkı sağlanması ve Aydın İlimizin tarihi kültürel yerlerinin tanıtılmasına devam ediliyor.

     Proje kapsamında gelen kafileler ile 180 öğrenci ve 16 proje görevlisi İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda büyük coşkuyla ve çiçekler ile karşılandı. Kuşadası Ephesia Hotele konaklamaları için getirilen öğrencilerimiz eşsiz deniz manzarası eşliğinde akşam yemeklerini yediler.

         Gezi programımız, Kuşadası Oleatrium Zeytin ve  Zeytinyağı Tarihi Müzesi ve Değirmen’e götürülmesiyle başladı. Kuşadası Güzelçamlı’dan açılan tekne ile Milli parkın koylarını gezdiler. İlk kez deniz gören ve tekne turuna çıkan öğrencilerin, mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Sonrasında Aydın’ın Söke ilçesi Doğanbey Köyü’nde yer alan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi ve Tabiat Tanıtım Merkezindeki Büyük Menderes Deltası’nda, yaşamış ve yaşayan hayvan türlerinin örnekleri öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Bu alanda yaşayan hayvan türleri hakkında müze yetkililerince öğrencilerimize sunum yapıldı.

        Programın üçüncü gün etkinliği, Yenipazar Yörük Ali Efe Müzesi'ni ziyaretle başladı.  Kurtuluş Savaşında Aydın yöresinde kahramanca savaşmış, düşman ilerlemesini başarıyla durdurmuş kahramanımız Yörük Ali Efe'yi mezarı başında öğrencilerimizle beraber dualarla yad edildi. Müze Müdürü kahramanımız hakkında bilgi aktarımı yaparken gurur ve hüznü birarada yaşadık. Muşlu öğrencilerimiz ve katılımcılarımız Aydın kent meydanı ve Bey Cami ziyaretlerinden sonra Çamlık Lokomotif Müzesinde bulunan tarihi trenleri merakla incelediler. 1891-1951 yılları arasında üretilen kapısı açık olarak sergilenen lokomotiflere  girerek aksamlarını ve düzeneklerini inceleme fırsatı buldular.
     
09 Mayıs 2018 Çarşamba günü Aydın Proje ekibi olarak Muş Kafilemizi İzmir Adnan Menderes Havaalanından  yolcu ettik. Öğrencilerimiz Aydın’dan ayrılmanın hüznünü yaşarken, hafızalarında güzel anılar biriktirmenin mutluluğu vardı.