BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ 13.14. ve 15. MUŞ KAFİLELERİ AYDIN’A GELDİ. 
 
  
İçişleri Bakanlığımız tarafından ülke genelinde hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında, Muş İlimizden 07/01/2019-12/01/2019 tarihleri arasında gelen öğrenciler İzmir Adnan Menderes Havalimanında Aydın Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Hakan Bacalıkaya ve proje görevlileri tarafından çiçekler ile karşılandı.
Gezi programında, öğrencilerin Kuşadası Zeytinyağı Tarihi Müzesi ve Değirmeni gezmeleriyle başladı. Müzede, zeytinyağının üretim aşamasından soframıza gelene kadar hangi yollardan geçtiğinin öyküsüne tanıklık eden öğrenciler daha sonra Değirmen’i gezip hayvanat bahçesindeki hayvanlarla vakit geçirdiler.
     İller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması, kardeşlik ve huzura katkı sağlaması, gençlerin terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasının hedeflendiği projede hayatlarında ilk kez uçağa binen öğrenciler, kentin tarihi ve kültürel yerlerini, müzeleri, doğal güzelliklerinin bulunduğu alanları gezdi. Kuşadası limanından açılan feribot ile deniz turuna çıkan öğrenciler, denizi ilk defa görmenin heyecanını yaşadılar. Feribot turundan sonra Güzelçamlı Milli Parkında denizi daha yakından görme imkânı yakaladılar. Denizle bütünleşen muhteşem doğa manzarasında öğle yemeklerini yediler.
        Aynı gün içinde öğrenciler Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan tarihi Doğanbey Köyü’nü ve  köy içerisinde yer alan  Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ve Tabiat Tanıtım Merkezini gezdiler. Büyük Menderes Deltası’nda yaşamış ve yaşayan hayvan türlerinin örneklerini ilgiyle incelediler.
Programın ikinci gününde Aydın kent meydanı ve Tarihi Bey Camiyi ziyaret ettiler. Aydın kent meydanını gezdikten sonra, Aydın Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger’i ve projeden sorumlu Vali Yardımcımız Mustafa Hulusi Arat’ı makamlarında ziyaret ederek çiçek takdim ettiler. Valimiz Köşger; öğrenciler ile yakından ilgilenip, Aydın gezisi ile ilgili öğrencilerin izlenimlerini alarak; Aydın'ın tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri hakkında bilgiler verdi. Öğrencilere bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi ve  ailelerine, öğretmenlerine, Muş İli'ne selamlar gönderdi.
Muşlu öğrencilerimiz Valilik ziyaretinden sonra, Çamlık Lokomotif müzesini gezdiler. 1891-1951 yılları arasında üretilen lokomotiflerin sergilendiği müze alanında müze rehberlerince öğrencilere lokomotiflerin özellikleri ve tarihi anlatıldı.
İkinci günün akşamında, Kuşadası Öğretmenevinde öğrenciler için, Kuşadası Öğretmenevi Müdürlüğü ve Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi'nin hazırladığı halk oyunları gösterileri sunumu yapıldı. Program sonunda Aydın Valiliği tarafından hazırlanan hediyeler öğrencilere takdim edildi.
Faaliyet programı, Muş kafilelerinin İzmir Adnan Menderes Havaalanından Muş’a uğurlanması ile sona erdi.